Informace o nás

Naše organizace se zaměřuje především na tělocvičnou činnost. Pravidelně cvičíme v tělocvičně místní základní školy, a to aerobic, jógu, kalanetiku, florbal, cvičení pro mladší žákyně, starší žákyně a dorostenky, od r. 2014 se děvčata zaměřují na mažoretkové a twirlingové tréninky.
Dále pořádáme různé turistické výlety se zaměřením na poznávání přírodních a kulturních památek naší země.

Historie TJ Sokola Žleby

Tělocvičná jednota Sokol Žleby byla založena v roce 1896.

Nadšení 23 mladých bratří bylo nejen spontánní, ale bylo podloženo i vší vážností. Mladá jednota se měla čile k světu. Již na podzim pořádal Sokol Žleby první veřejné cvičení. Koncem roku čítal již 41 cvičících členů a 18 přispívajících. V čele žlebských cvičitelů byl bratr Kroužil.

V roce 1901 se Sokol Žleby zúčastnil IV. všesokolského sletu v Praze na Letné.

Válečná léta 1914 – 1918 umrtvila život v jednotě, ale už rok 1919, po návratu Sokolů-legionářů, se stal rokem rozmachu. Jednotu tehdy vedl náčelník bratr Čenda Čech.

V roce 1926 získala jednota biologickou licenci a vlastními prostředky zakládá „Na Špici“ KINO SOKOL, aby posílila zdroj příjmů na vlastní činnost. Sokol ze svých skromných prostředků podporoval různé sociální akce. Vedle tělocvičné činnosti byl nositelem i kulturní a osvětové činnosti.

Žlebské sokolstvo, zvlášť pak členové dramatického kroužku prokázali své vysoké vlastenecké uvědomění, když vedle hojné účasti na snad nejslavnějším X. sletu v roce 1938 dokázali ještě po sletu uvést na scénu právě vzniklou Čapkovu hru „Bílá nemoc“, jako varovné memento před rozpínajícím se nacismem.

V roce 1945 byla v čele žlebského Sokola náčelnice Marie Bucková. Sokolská činnost se opět dostává do pohybu, sokolské nářadí bylo převezeno do školní tělocvičny, aby mohlo sloužit i škole. Konaly se společné výlety členstva s dětmi, obnovily se i tradiční „Šibřinky“ a začalo se nacvičovat na XI. slet. Ze Žlebů cvičilo celkem 48 bratří a sester. Zúčastnilo se i žactvo.

Úvodem oslav 50. výročí založení žlebského Sokola byla slavnostní valná hromada konaná 30. března 1946 v hostinci „Na Špici“, kterou vedl b. jednoty Václáv Procházka a jednatel b. Čeněk Hronek. Valná hromada jmenovala čestnými členy in memoriam b. Antonína Červencla, Františka Kváče, dále zakládající členy Antonína Kroužila, Antonína Crkala, Jana Zajíce a Václava Zajíce. Čestnými členy byli dále jmenováni b. Jan Brauštajn, Rudolf Dolejška, Josef Hubáček st., Jan Žďárský a Karel Forman ze Zehub. Oslavy uzavírá tělocvičná, recitační a hudební akademie 28. října 1946.

Naposled se žlebští sokolové objevili v krojích na pohřbu svého starosty b. Nováčka v únoru 1950. Tou dobou Sokol přichází o veškery svůj majetek. Sokolstvo se uchýlilo k dlouhému spánku.

obnovou Sokola ve Žlebech v roce 1990 zůstane spjato jméno obvodní lékařky MUDr. Magdy Urbanové z Čáslavi, která dojížděla do Žlebů a vedla zdravotní cvičení a jógu. V čele jednoty byla Ludmila Langrová.

Historický prapor se nám nezachoval, takže nás reprezentuje korouhev asi z 20. let s vyšívaným lvem a nápisem Žleby.